منوی اصلی

چگونه یك هاست امن داشته باشیم ؟

برای اینکه هاست نسباً امنی داشته باشیم باید از موارد امنیتی ذکر شده در ذیل پیروی کنیم تا درصد هک شدن سایت خود را کاهش دهیم.security

1) عدم استفاده از پسوردهای ضعیف
از پسوردهایی که به سادگی قابل حدس زدن هستند مانند : 123456 ، 1234567 ، 1234567890 ، QWERTY ، ali ، mona و …. استفاده نکنید.
سعی کنید حداقل طول پسورد 8 کارکتر باشد یا از پسوردهای ترکیبی استفاده کنید و یا در صورت امکان از پسوردهای رندوم (اتفاقی) استفاده نمایید. منظور از پسوردهای ترکیبی پسوردهایی است که ترکیبی از اعداد ، حروف و کارکترهای خاص می باشد.
برخی از پسوردهای امن :

1&Pf3HT^#
45SQWY(E
@1%5A*
2) عدم استفاده از اسکریپتهای مشکوک و نا امن
به هیچ عنوان از اسکریپتهای مشکوک و غیرقابل اطمینان که از محتوای آن مطلع نیستید و اسکریپتهایی که دارای امنیت کافی نیستند در هاست خود نصب و استفاده نکنید. در صورتی كه از سیستم مدیریتی خاصی استفاده می نمائید ، سعی نمائید تا سورس آن را از وب سایت رسمی آن سیستم دریافت نمائید و از اعتماد كردن به وب سایت های نامعتبر و مشكوك جلوگیری نمائید.

3) جلوگیری از دسترسی سایر اشخاص به پنل مدیریت سایت
حتماً شما هم از اسکریپتهای آماده همچون vBulletin , joomla , wordpress , phpnuke , drupal و … یا از اسکریپتهای سفارشی استفاده می کنید و انها دارای قسمتی برای مدیریت سایت هستند که فقط برای راحتی مدیر سایت طراحی شده اند.
برای جلوگیری از دسترسی سایر اشخاص و به ویژه اشخاص خرابکار شما چندین راه در پیش دارید که میتوانید در صورت تمایل از یکی از آنها استفاده نمایید:

# در صورت امكان ، قرار دادن http basic authentication password protection بر روی پوشه مدیریت سایت.
# سعی در محدود کردن این قسمت از سایت به آدرس IP مدیر سایت.
# در صورت امكان ، تغییر نام پوشه یا فایل مدیریت سایت به نامی کاملاً متفاوت.

4) بروز رسانی و اشکال زدایی سیستم سایت
اگر چنان چه از سیستم خاصی در هاست خود استفاده می کنید بهتر است هر چند وقت یک بار (بعد از انتشار نسخه جدید یا فایل بروز رسان سیستم مورد نظر) سیستم خود را بروز کنید تا دیگر خطری وبسایت شما را تهدید نکند. خطر به منزله بروز نقاط ضعف در نسخه های پایین تر می باشد.

5) عدم استفاده از كامپیوتر های نا مطمئن
سعی نمائید از ورود به پنل هاست ، ftp و پنل های مدیریت وب سایت بر روی كامپیوتر هایی كه بر روی آنها از وجود ویروس آگاه نیستید استفاده ننمائید. یك نمونه از این كامپیوتر ها ، كامپیوتر های یك كافی نت می باشد كه معمولا آنها حاوی ویروسها و تروجان ها و كلید خوان ها (key logger) می باشند.

6)  استفاده از آنتی ویروس بروز شده و معتبر
سعی نمائید همیشه از آنتی ویروسهای بروز شده و یا Internet Security بر روی دستگاه خود استفاده نمائید. همچنین سعی نمائید قبل از آپلود كردن فایل به هاست خود ، ابتدا آنها را با آنتی ویروس خود چك نمائید. هنگام نصب آنتی ویروس سعی نمائید از نسخه های crack یا keygen استفاده ننمائید ، زیرا ممكن است خود فایل crack یا keygen آنتی ویروس ، حاوی ویروس یا تروجان باشد ، در این صورت ویروس فعالیت خود را ادامه می دهد ، حداقل سعی نمائید تا از شماره سریال ها و یا رمز ها برای ثبت كردن آنتی ویروس استفاده نمائید.

7) استفاده از آخرین نسخه های مرورگر ها
معمولا مرورگر ها در نسخه های قدیمی تر ، از حفره های امنیتی و مشكلات فراوانی برخوردار هستند ، سعی نمائید از مرورگر های معتبر با آخرین نسخه استفاده نمائید . برای مثال مرورگر Internet Explorer 6 یكی از ضعیف ترین مرورگر ها می باشد.

8) استفاده از نرم افزارهای مطمئن برای FTP و آپلود فایل
سعی نمائید از نرم افزار های مطمئن برای ارتباط با FTP استفاده نمائید . معمولا بهتر است از امكانات پنل مدیریت هاست (File Manager) برای این كار استفاده نمائید. همچنین می توانید فایل های خود را تحت یك فایل zip فشرده نموده و آن را از طریق File Manager موجود در پنل هاست ، آپلود نموده و سپس آن را Extract نمائید. این كار باعث صرفه جویی در زمان نیز می شود.

9) بروزرسانی سیستم عامل
در سیستم عامل ها (مثل ویندوز) معمولا هر چند گاهی حفره های امنیتی بروز داده می شود ، بهتر است جهت جلوگیری از سوء استفاده از این حفره های امنیتی ، سیستم عامل خود را بروز رسانی نمائیم . این كار می تواند توسط خود سیستم عامل به صورت اتوماتیك انجام پذیرد (مثل Automatic Update در ویندوز)

10) عدم اعتماد به وب سایت های مشكوك جهت بازدید
آیا می دانید كه در صورت نداشتن یك آنتی ویروس بروز ، حتی با دیدن برخی از وب سایت ها ، كامپیوتر شما ویروسی می شود ؟ بهتر است از بازدید وب سایت های مشكوك خود داری نمائید . همچنین برخی از مرورگر های مدرن ، به شما در تشخیص این نوع وب سایت ها و جلوگیری از نمایش آنها در مرورگر كمك می نمایند ، مانند مرورگر Firefox ، در نتیجه نكته : استفاده از آخرین نسخه مرورگر و آنتی ویروس بروز شده

11) حذف کوکی ها به هنگام خروج از پنل مدیریت سایت
پس از اتمام کار خود با قسمت پنل مدیریت سایت یا کنترل پنل مدیریت هاست برای امنیت بیشتر کوکی های خود را حذف کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری نمایید.

توجه داشته باشید که تنها رعایت نکات ذکر شده تضمین هک نشدن وب سایت شما نیست. ( هیچ وقت امنیت 100% نیست. )

نویسندگان : امید سلطانی ، فرهاد سخایی
درج این مطلب با ذكر نام مؤلفین و لینك مستقیم در وب سایت دیگر بلا مانع است.


هیچ برچسبی برای این مطلب وجود ندارد

توصیه هایی برای وب مسترها جهت بهبود وب سایت

– همیشه یك سایت مفید با اطلاعات زیاد كه محتوای سایت شما را به درستی نمایش می دهد داشته باشید.
– وب سایت خود را در گوگل و موتورهای جستجو گر دیگر ثبت (Add) نمائید.
– حتما در وب سایت خود صفحه ای جهت نقشه سایت (Sitemap) ایجاد نمائید كه به بخش های مهم سایت اشاره كند و لینك ساده هر بخش در آن موجود باشد.
– اگر نقشه سایت (Sitemap) حاوی بیش از ۱۰۰ لینك است ، باید به چند صفحه تقسیم شود.
– آدرس نقشه سایت خود را در بخش Google Webmasters ثبت نمائید.
– لینك دادن سایت های دیگر به سایت شما باعث بالا رفتن رتبه سایت شما در نزد گوگل می شود.
– وب سایت خود را در فهرست های اینترنتی (Directory) نظیر Dmoz ، یاهو (Yahoo Directory) و Wikipedia ثبت نمائید.
– هر صفحه سایت باید از یك لینك متنی (Static) امكان ورود داشته باشد.
– به كلماتی كه كاربران شما ممكن است در موتورهای جستجو تایپ كنند ، بیاندیشید و آنها را در صفحاتتون درج نمائید.
– سعی كنید تا از متن به جای تصاویر برای نمایش نام های مهم ، محتوا و لینك ها استفاده نمائید.
– برای تصاویر موجود در وب سایت مشخصات Title و Alt را به درستی درج نمائید.
– لینك های نامعتبر (غیر منتهی به هیچ صفحه ای) كه معروف به Broken Link هستند را تصحیح نمائید.
– ساختار HTML وب سایت خود را با استاندارد های HTML سازگار نمائید.
– اگر از URL های پویا (Dynamic) استفاده می نمائید ، پارامترها را كوتاه و اعداد را كم در نظر بگیرید.
– لینك های یك صفحه را كمتر از ۱۰۰ لینك در نظر بگیرید.
– از یك مرورگر متنی مثل Lynx جهت تست سایت تون و بررسی آن از دید موتورهای جستجوگر استفاده نمائید ، زیرا موتورهای جستجو سایت شما را همانند آنها مشاهده می كنند.
– اگر از ویژگیهای خاص یا جذابی (Effect) مثل JavaScript ، Flah ، DHTNL ، Frame ، Session ID ، Cookie برای نمایش اطلاعات استفاده می نمائید ، به یاد داشته باشید كه موتورهای جستجو ، هیچ كدام از آنها را نمی توانند مورد بررسی و فهرست (Index) قرار دهند.
– اجازه دهید كه موتورهای جستجوگر ، وب سایت شما را بدون هیچ Session ID یا آرگومانی (پارامتر) جستجو نمایند ، این تكنیكها مناسب برای ردیابی رفتار هر كاربر به صورت انفرادی است ، اما الگوی دستیابی موتورهای جستجوگر فرق می كند. در ضمن چون Bot های موتورهای جستجو ممكن است نتوانند تشخیص دهند كه URL های متفاوتی كه در اصل یك صفحه هستند ، در این صورت ممكن است جستجوی سایت شما و فهرست شدن تمامی صفحات سایت تان در موتورهای جستجو ، نا تمام بماند.
– مطمئن شوید كه وب سرور شما از If-Modified-Since HTTP header پشتیبانی می كند ، این كار از مصرف زیاد از حد پهنای باند (Bandwidth) ‌سرور شما و سرریز شدن آن جلوگیری می كند.
– از robots.txt در وب سایت خود استفاده نمائید. این فایل به موتورهای جستجو می گوید كه چه پوشه هایی از سایت شما می توانند مورد جستجو قرار گیرند یا چه پوشه هایی نمی توانند. از درج مقادیر در این فایل اطمینان حاصل نمائید ، زیرا نمی توان جلوی آنها را گرفت . در ضمن می توانید از بخش وب مسترهای گوگل (Google Webmasters) جهت بررسی و تست آن استفاده نمائید.
– با استفاده از robots.txt از دیدن صفحات نتایج و دیگر صفحاتی كه به صورت اتوماتیك تولید می شوند (مانند نتایج جستجو) جلوگیری نمائید.
– از ثبتِ نام های (Domain) سایت های معروف با غلط املایی یا فریب كاربران ، جلوگیری نمائید.
– از بكارگیری لینك یا متون مخفی ، كلمات تكرار شده یا گمراه كننده جلوگیری نمائید.
– از ایجاد صفحات مخفی ، انتقال های فریبنده (Redirect) ، همچنین سایت یا صفحات تكراری ، جلوگیری نمائید.
– صفحات را برای كاربران و بازدید كنندگان ایجاد نمائید نه برای موتورهای جستجو
– از لینك دادن به سایت هایی كه به گونه های زیر هستند ، جلوگیری نمائید:
– لینك دادن در جهت بالا بردن رتبه سایت (Page Rank)
– لینك به سایت های هرزنامه (Spammer) و سایت هایی كه بد دانسته می شوند (مثل سایت های متقلب)
– لینك های متقابل مفرط یا معاوضه لینك مفرط (لینك به من بده منم به تو لینك می دم!)
– خرید و فروش لینك هایی كه رتبه (Page Rank) سایت را بالا می برند. (گوگل از لینك ها جهت تشخیص شهرت برای رتبه بندی سایت ، استفاده می كند)

حق انحصاری این مقاله برای پارس میزبان محفوظ می باشد ، درج مطلب با ذكر نام نویسنده و لینك مقاله مجاز می باشد.

seo-guide

 

هیچ برچسبی برای این مطلب وجود ندارد

سئو چیست ؟ بهینه سازی موتورهای جستجو

بهینه‌سازی صفحات وب بر پایه موتور جستجو (به انگلیسی: Search Engine Optimization – SEO) – شاخه‌ای از بازاریابی بر پایه موتور جستجو (search engine marketing – SEM) – روشی است برای بالا بردن تعداد و کیفیت بازدیدکنندگان یک سایت به کمک موتور جستجو.

چکیده

روزانه ملیون‌ها کاربر اینترنتی با میلیون‌ها صفحه‌ی اینترنتی با حجم انبوهی از اطلاعات مواجه می‌شوند که دستیابی به این اطلاعات در این دنیای مجازی بدون موتورهای جستجو تقریبا امکان ناپذیر است. موتورهای جستجو با ارائه الگوریتم‌های متفاوت، در صدد نمایش نتایج مرتبط‌ تری با جستجوی کاربران هستند.

هدف از بهینه سازی موتورهای جستجو قرارگرفتن وب سایت در صفحات ابتدایی نتایج جستجو است تا بازدیدکنندگان بیشتری جذب کند.

————————————————————————————

مقدمه

بهينه سازي موتور جستجو يعني توليد کردن صفحات وبي که براي موتورهاي جستجو جالب و فريبنده هستند.

علم بهينه سازي موتور جستجو در مورد روشهاي فني مانند عنوان صفحه ي مناسب ، تگ ها و متاتگ ها، کلمات کليدي و عبارات کليدي و توضيحات مناسب سايت و کلاً محتوايي که موتورهاي جستجو دوست دارند ، مطالعه مي کند. علم بهینه سازی موتور جستجو در مورد روشهای فنی مانند عنوان صفحهٔ مناسب، تگ ها و متا تگ ها، کلمات کلیدی و عبارات کلیدی و توضیحات مناسب سایت و کلاً محتوایی که موتورهای جستجو دوست دارند، مطالعه می‌کند.

تفاوت بهينه سازي موتور جستجو با بازاریابی موتور جستجو : وقتی یک کاربر اینترنت به‌دنبال کالایی برای خرید به صورت آنلاین می‌گردد. نخستین جایی که رجوع می‌کند، موتورهای جستجو خواهد بود. حال اگر 50 شرکت آن نوع کالا را در وب سایتهای خود در معرض فروش بگذارند ، بخت با فروشندگانی است که جایگاه سایت آن ها در موتور جستجو بهتر باشد. گرچه امروزه فروشگاههای اینترنتی زیادی هستند که طیف گسترده‌ای از کالا ها را به فروش می رسانند اما همچنان رقابت سختی برای بالابردن سایتهای فروش کالا در موتور جستجو وجود دارد. در این مقاله سعی بر آن شده است که تا با معرفی ویژگی موتورهاي جستجو و روش های سئو بتوان راهکارهای مناسبی را برای بهینه سازی سایت ها به کار برد.

موتورهای جستجو چگونه کار میکنند؟

زمانی که یک سایت روی اینترنت قرار می گیرد فقط افرادی می توانند به آن دسترسی داشته باشند که آدرس سایت یا همان نام دامنه را بدانند. قبل از بوجود آمدن موتورهای جستجوگر و لینکستانها این مسئله بسیار عادی بود اما با پیدایش آنها عمده بینندگان سایتها از این طریق از سایت هدف بازدید می کنند به عنوان مثال برای یک سایت معمولی در بدترین حالت گوگل در حدود روزانه 50 نفر بازدید کننده ارسال می کند.

موتورهای جستجو از یک نرم افزار به نام ربات یا خزنده استفاده می کنند به عنوان مثال ربات یا خزنده گوگل “GoogleBot” نام دارد. این رباتها با دنبال کردن پیوندها سایتهای مختلف را بازدید می کنند و اطلاعات مورد نظر خود را دریافت کرده و به سرور اصلی ارسال می کنند. سرور یا سرورهای اصلی با ذخیره سازی و پردازش آنها بانک اطلاعاتی مورد نظر خود را ایجاد می کنند. محتوای این بانکهای اطلاعاتی در میان موتورهای جستجوی مختلف متفاوت است اما همه آنها الگوریتمی دارند که براساس اطلاعات دریافتی از رباتهای خود و داده های پردازش شده به هر صفحه نسبت به یک کلمه خاص – که به “کلمات کلیدی” مشهورند – امتیاز میدهد. این امتیاز نمایانگر مقدار نزدیکی محتوای سایت به کلمه کلیدی است. بر همین اساس زمانی که فردی به دنبال یک موضوع خاص می گردد موتورهای جستجو به بانک اطلاعاتی خود مراجعه کرده و به ترتیب نزدیکترین سایتها از لحاظ نزدیکی محتوای سایت به کلمه یا کلمات کلیدی استفاده شده را به وی پیشنهاد می دهند.

از آنجا که هر موتور جستجوگر الگوریتم “وبکاوی” مخصوص به خود را دارد بنابر این امتیاز یک صفحه نسبت به یک کلمه کلیدی ممکن است در موتورهای جستجوی مختلف متفاوت باشد. البته اکثر این الگوریتمها از یکسری اصول اولیه و ایتدایی مشترک استفاده می کنند.

از آنجا که پایه همه این تصمیم گیری ها بر اساس هوش مصنوعی و رباتهای جستجوگر است در بسیاری از مواقع زمانی که مدیران سایتها (صاحبان سایتها) نسبت به قوانین موتورهای جستجو بی تفاوت باشند و سعی در سازگاری سایتهای خود با موتورهای جستجوی بزرگ نکنند، رباتها اطلاعات ناقص یا اشتباهی را مخابره می کنند و سایت امتیازی پایین تر از آنچه که شایسته است می گیرد و این یعنی رتبه پایین تر، بازدید کننده کمتر و نهایتا بی استفاده ماندن سایت.

شعار نیست اگر بگوییم سایتی که با موتورهای جستجو سازگار نباشد و حداقل در صفحات یک تا پنج از چند جستجوگر مهم دنیا ظاهر نشود بودن یا نبودن آن تفاوتی ندارد. هیچکس برای جستجوی یک مورد خاص به صفحات بعد از پنجم یعنی به طور معمول نتایج با رتبه کمتر از پنجاهم رجوع نمی کند و معمولا جواب در همان صفحه اول و دوم است.

ارائه وب سایت

بطور معمول پروسه ثبت آدرس یک وب سایت در موتورهای جستجو دو تا چهار ماه بعد از آنلاین شدن سایت طول خواهد کشید البته در این مورد بهترین حالت در نظر گرفته شده و در مورد همه موتورهای جستجوگر صدق نمی کند زیرا که برخی از آنها رباتهای ضعیفتر یا کندتری دارند و ممکن است بیش از شش ماه طول بکشد و یا اصلا سایت را ثبت نکنند. حال با اقدامات خاصی مانند ارائه آدرس سایت به موتورهای جستجو و یا معرفی آدرس سایت به تعداد زیادی از لینکستانها میتوان این پروسه را تا یک یا دو هفته کاهش داد، به این روش از معرفی سایت “ارائه سایت” یا “URL Submission” می گویند.

سئو (بهینه سازی موتور جستجو )

بعد از ثبت آدرس سایت موتورهای جستجو به هر صفحه از سایت نسبت به یک کلمه کلیدی خاص امتیاز می دهد که این امتیاز نشان دهنده میزان ارتباط محتوای صفحه با کلمه کلیدی جستجو شده است. امتیاز اخذ شده بسیار مهم است زیرا که امتیاز کمتر یعنی رتبه پایین تر و رتبه پایین تر یعنی بازدید کننده کمتر و شکست سایت.

پیروی از قوانین موتورهای جستجو در طراحی سایت و سپس سازگار ساختن محتوای سایت با الگوریتم موتورهای جستجو را “بهینه سازی وب سایت” یا “SEO” می گویند.

وب سایت شما هر اندازه هم که زیبا و حرفه‌ای طراحی و پیاده سازی شده باشد،بدون بازدید کننده،آن هم بازدید کنندگان مفید، که مخاطبان واقعی شما باشند ارزشی نخواهد داشت. سئو یکی از بهترین این تدبیرهاست. چرا بهينه سازي برای یک موتور جستجو مهم است؟ چرا بهینه سازی برای موتورهای جستجو مفید می‌باشد. مواردذیل برخی از دلایل این موضوع می‌باشند:[1]

برتر بودن در نتایج جستجو مشتری های زیادی را به دیدار از وب سایت شما دعوت می‌کند.

* 93%، خريدان از موتورهاي جستجو براي يافتن سايت مورد علاقيشان استفاده مي نمايند.
* در سال 2007 از مجموع کاربران اينترنت حدود 57 درصد حداقل يک بار وارد موتورهاي جستجو مي شوند.
* اين موتورها 85 درصد از ترافيک هدفمند در اينترنت را موجب مي شوند.
* اکثر کاربران تنها دوصفحه اول از نتيجه بازگشتي از موتورهاي جستجو را بررسي مي کنند .
* و خیلی چیزهایی از این قبیل

روشهاي جمع آوري اطلاعات

روش های بدست آوردن اطلاعات مورد نیاز برای کاربران انواع مختلفی دارند که باعث نتایج مختلف در آن ها می‌شود. آنها را می‌توان با توجه به نوع جمع آوری و بایگانی اطلاعات و نحوه ارائه نتایج و… به انواع گوناگونی تقسیم بندی کرد:

* دايركتوري

در یک دايركتوري ،اطلاعات به صورت طبقه بندی شده است که نحوه طبقه بندی و دقت در ارائه نتایج با استفاده از گروه‌های مرتبط تر در بالا بردن اهمیت یک دایرکتوری موثر است.

دارندگان سایتها به دایرکتوری ها مراجعه کرده و مرتبط ترین گروه در را در آن دایرکتوری برای سایت خود برگزیده و فرم مورد نظر را پر می‌کنند. در واقع عنکبوت ها دایرکتوری ها صاحبان وب سایت ها می‌باشند که اطلاعات خود را وارد یا به روز می‌کنند، که پس از تایید ویراستاران و مطابق با گروه انتخاب شده در گروه معرفی شده ، ثبت می‌کنند.از این رو سایت های مرده زیادی به دلیل اینکه به فعالیت خود ادامه نداده و یا از بین رفته اند و یا فعالیت های خود را تغییر داده اند،وجود دارند،که اغلب هزینه و زمان مازادی را دایرکتوری ها صرف از بین بردن این گونه سایت می‌کنند.

دیگر کاربران پس از وارد شدن در یک دایرکتوری خواهند توانست با دنبال کردن گروه و زیر گروه موردنظر خود اطلاعات مطلوب را بدست آورد.

روشهای عضويت در دايركتوري ها

البته ثبت در برخی دایرکتوری ها هیچ تاثیری در افزایش رتبه و بهینه کردن سایت شما و بهینه کردن سایت شما در موتورهای جستجو ندارد.

1. رايگان : شیوه‌ای که در اکثر دايركتوري ها اجرا می‌شود و به این ترتیب صاهحبان سایت ها می‌توانند به طور رایگان سایت خود را در دایرکتوری ها به ثبت برسانند.که ممکن است دايركتوري ها این سایت ها را برای مدت کوتاهی نگه دارند.
2. تبادل لينك : دایرکتور تبادل لینک، سایتی است که سایت های دیگر با آن تبادل لینک می نمایند،در نتیجه در طول زمان علاوه بر اینکه کاربران سایت با سایت دیگر آشنا می‌شوند، رنکینگ بالایی را بخود می‌گیرد. بنابراین تبادل لینک با این سایت تاثیر به سزایی در بالا بردن رنکینگ سایت های دیگر دارد، که در ادامه به تقصیل سخن خواهیم گفت.
3. پولي : در این روش مورد علاقه دایرکتوری ها در ازای پرداخت مبلغی پول به صورت ماهیانه و یا سالیانه و یا مادام العمر سایت خود را در دایرکتوری مورد نظر به ثبت می رسانید.

برخی از دایرکتوری های معتبر عبارتند از: یاهو, گوگل, Dmoz, LookSmart

موتور جستجو

موتورهاي جستجوگر، با درجات متفاوتي از موفقيت، در واقع يك كار انجام مي دهند: فراهم آوردن يک وسيله جستجوی ساده برای كمك به كاربران در رسيدن به اطلاعات مورد نياز. براي نيل به اين مهم، موتورهاي جستجوگر از اطلاعات موجود در پايگاه داده اي خود و همچنين الگوريتم ارائه نتايج كمك گرفته ، تا كاربر را در به دست آوردن اطلاعات مورد نياز از منابع عظیمی که در این دنیای مجازی می‌باشد کمک کنند. اطلاعات اين پايگاه داده نيز به روش هاي گوناگوني تامين مي شود.

برخی از موتور جستجو های معتبر عبارتند از: Google, Altavista, Msn, Ask, AllTheWeb, HotBot, Overture [2]

اجزاء موتور جستجو

1. عنکبوت: عنکبوت یا روبات، نرم افزاری است که کار جمع آوری اطلاعات مورد نیاز یک موتور جستجوگر را بر عهده دارد. عنکبوت به صفحات مختلف سر می‌زند، محتوای آنها را می خواند، اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری می‌کند و آنرا در اختیار سایر بخش های موتور جستجوگر قرار می‌دهد. کار یک عنکبوت ، بسیار شبیه کار کاربران وب است. همانطور که کاربران، صفحات مختلف را بازدید می‌کنند، عنکبوت هم درست این کار را انجام می‌دهد با این تفاوت که عنکبوت کدهای HTML صفحات را می بیند اما کاربران نتیجه حاصل از کنار هم قرار گرفتن این کدها را.اما یک عنکبوت آنرا چگونه می بیند؟ برای این که شما هم بتوانید دنیای وب را از دیدگاه یک عنکبوت ببینید، کافی است که کدهای HTML صفحات را مشاهده کنید… آیا این دنیای متنی برای شما جذاب است؟ عنکبوت ، به هنگام مشاهده صفحات، از خود بر روی سرورها رد پا برجای می گذارد. شما اگر اجازه دسترسی به آمار دید و بازدیدهای صورت گرفته از یک سایت و اتفاقات انجام شده در آنرا داشته باشید، می‌توانید مشخص کنید که عنکبوت کدام یک از موتورهای جستجوگر صفحات سایت را مورد بازدید قرار داده اند . یکی از فعالیتهای اصلی که در SEO انجام می‌شود تحلیل آمار همین دید و بازدیدها می‌باشد.عنکبوت کاربردهای دیگری نیز دارند، به عنوان مثال عده‌ای از آنها به سایت های مختلف مراجعه می‌کنند و فقط به بررسی فعال بودن لینک های آنها می‌پردازند و یا به دنبال آدرس پست الکترونیکی می‌گردند.
2. پیمایشگر یا خزنده : خزنده ، نرم افزاری است که به عنوان یک فرمانده برای اسپایدر عمل می‌کند. آن مشخص می‌کند که اسپایدر کدام صفحات را مورد بازدید قرار دهد. در واقع خزنده تصمیم می‌گیرد که کدام یک از لینک های صفحه‌ای که اسپایدر در حال حاضر در آن قرار دارد، دنبال شود. ممکن است همه آنها را دنبال کند، بعضی ها را دنبال کند و یا هیچ کدام را دنبال نکند. خزنده ، ممکن است قبلا برنامه ریزی شده باشد که آدرس های خاصی را طبق برنامه، در اختیار اسپایدر قرار دهد تا از آنها دیدن کند كه page Rank براي تمامي صفحات خزش شده وجود دارد.دنبال کردن لینک های یک صفحه به این بستگی دارد که موتور جستجوگر چه حجمی از اطلاعات یک سایت را می‌تواند در پایگاه داده اش ذخیره کند و همچنین ممکن است اجازه دسترسی به بعضی از صفحات به موتورهای جستجوگر داده نشده باشد. شما به عنوان دارنده سایت، همان طور که دوست دارید موتورهای جستجوگر اطلاعات سایت شما را با خود ببرند، می‌توانید آنها را از بعضی از صفحات سایت تان دور کنید و اجازه دسترسی به محتوای آن صفحات را به آنها ندهید. تنظیم میزان دسترسی موتورهای جستجوگر به محتوای یک سایت توسط پروتکل ربات انجام می‌شود که در مقالات دیگر سایت به آن پرداخته شده است. به عمل کراولر ، خزش می‌گویند.
3. بایگانی کننده: تمام اطلاعات جمع آورش شده توسط اسپایدر در اختیار ایندکسر قرار می‌گیرد. در این بخش اطلاعات ارسالی مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند و به بخش های متفاوتی تقسیم می‌شوند. تجزیه و تحلیل بدین معنی است که مشخص می‌شود اطلاعات از کدام صفحه ارسال شده است، چه حجمی دارد، کلمات موجود در آن کدام است، کلمات چندبار تکرار شده است، کلمات در کجای صفحه قرار دارند و … . در حقیقت ایندکسر، صفحه را به پارامترهای آن خرد می‌کند و تمام این پارامترها را به یک مقیاس عددی تبدیل می‌کند تا سیستم رتبه بندی بتواند پارامترهای صفحات مختلف را با هم مقایسه کند. در زمان تجزیه و تحلیل اطلاعات، ایندکسر برای کاهش حجم داده‌ها از بعضی کلمات که بسیار رایج هستند صرفنظر می‌کند. کلماتی نظیر a ،an ،the ،www ،is و … . از این گونه کلمات هستند.
4. پایگاه داده: تمام داده‌های تجزیه و تحلیل شده در ایندکسر، به پایگاه داده ارسال می‌گردد. در این بخش داده‌ها گروه بندی، کدگذاری و ذخیره می‌شود. همچنین داده‌ها قبل از آنکه ذخیره شوند، طبق تکنیکهای خاصی فشرده می‌شوند تا حجم کمی از پایگاه داده را اشغال کنند. یک موتور جستجوگر باید پایگاه داده عظیمی داشته باشد و به طور مداوم حجم محتوای آنرا گسترش دهد و البته اطلاعات قدیمی را هم به روز رسانی نماید. بزرگی و به روز بودن پایگاه داده یک موتور جستجوگر برای آن امتیاز محسوب می‌گردد. یکی از تفاوتهای اصلی موتورهای جستجوگر در حجم پایگاه داده آنها و همچنین روش ذخیره سازی داده‌ها در پایگاه داده است.
5. سیستم رتبه بندی: بعد از آنکه تمام مراحل قبل انجام شد، موتور جستجوگر آماده پاسخ گویی به سوالات کاربران است. کاربران چند کلمه را در جعبه جستجوی آن وارد می‌کنند و سپس با فشردن Enter منتظر پــاسخ می مانند. برای پاسخگویی به درخواست کاربر، ابتدا تمام صفحات موجود در پایگاه داده که به موضوع جستجو شده، مرتبط هستند، مشخص می‌شوند. پس از آن سیستم رتبه بندی وارد عمل شده، آنها را از بیشترین ارتباط تا کمترین ارتباط مرتب می‌کند و به عنوان نتایج جستجو به کاربر نمایش می‌دهد.حتی اگر موتور جستجوگر بهترین و کامل ترین پایگاه داده را داشته باشد اما نتواند پاسخ های مرتبطی را ارایه کند، یک موتور جستجوگر ضعیف خواهد بود. در حقیقت سیستم رتبه بندی قلب تپنده یک موتور جستجوگر است و تفاوت اصلی موتورهای جستجوگر در این بخش قرار دارد.سیستم رتبه بندی برای پاسخ گویی به سوالات کاربران، پارامترهای بسیاری را در نظر می‌گیرد تا بتواند بهترین پاسخ ها را در اختیار آنها قرار دارد. حرفه‌ای های دنیای SEO به طور خلاصه از آن به الگوریتم یاد می‌کنند.[3,4,5]

انواع موتور جستجو

1. ابر جستجوگر: ابرجستجوگر از نتايج ساير موتورهاي جستجوگر استفاده مي كند. كار آن بدين صورت است كه سوال كاربر را همزمان به موتورهاي جستجوگر مختلفي ارسال می‌کند. پس از دريافت نتايج جستجوی آنها به بررسی نتايج دريافت شده می‌پردازد و در نهايت ترکيبی از رتبه هاي بالاي آنها را طبق الگوريتم خود بعنوان نتايج جستجو به کاربر نشان مي دهد. ابر جستجوگر اسپايدر و پايگاه داده ندارد.برخی از آنها عبارتند از:Vivisimo, Mamma, IXQuick, WebCrawler, Kartoo, DogPile
2. موتورهای جستجوگرپولی يا رتبه به ازای پول: کار آنها بسيار شبيه يك مزايده است: با توجه به واژه كليدي انتخابي، براي بالاترين رتبه، بايد بالاترين قيمت نسبت به ساير متقاضيان پرداخت شود.برخی از آنها عبارتند از:FindWhat, Overture
3. موتورهای جستجوگر خاص : اين نوع از موتورهاي جستجوگر بر موضوعي خاص تمركز دارند و تنها سايت هاي مرتبط با آن موضوع را در پايگاه داده خود قرار مي دهند. اين موتور هاي جستجوگر اطلاعات تخصصي تري را ارائه مي دهند زيرا معمولا توسط افراد متخصص در آن زمينه اداره مي شوند. موتورهای جستجوگر منطقه‌ای و موضوعی به اين دسته تعلق دارند. برخی از آنها عبارتند از: ChemicalSearch, IndustrySearc

[3]

ابزار سئو

1. پیشنهاد کننده کلمات کلیدی

کلیدواژه‌ها همان کلماتی هستند که وقتی مورد جستجو قرار می‌گرفتند سایت یا سند ما در صفحات نخست نتایج جستجو (حداقل ۳ صفحه اول) ظاهر شود. در انتخاب کلمات کلیدی باید به چند نکته توجه شود:

* ارتباط معنایی با محتویات سایت: کلیدواژه‌ها باید با موضوع سایت مرتبط باشند. اگر این چنین نباشد رتبه سایت بسیار پایین خواهد آمد و حتی ممکن است به عنوان تقلب (Spam) شناخته شود.
* میزان محبوبیت : محبوبیت کلیدواژه به معنای میزان تقاضای آن از طرف کاربران است. هر چه این محبوبیت بیشتر باشد، بدون شک بعد از قرار گیری در رتبه بندی موتور جستجو، ترافیک بیشتری بوجود می‌آید. دامنه محبوبیت هم از اهمیت بالایی برخوردار است. مثلا یک واژه آلمانی بین یک عده خاص ( آلمانی زبان ها ) دارای محبوبیت است.
* در نظر گرفتن رقیبان : اگر کلید واژه شما از محبوبیت بالایی برخوردار است اما رقیبان بسیار زیادی با شما رقابت می‌کنند (بویژه که از سایت های مهم باشند) بهتر است از آن واژه صرف نظر کنید و یا تا حد امکان تخصصی تر آن را دنبال کنید، یعنی با ترکیب واژه با دیگر واژه‌ها یک عبارت چند کلمه‌ای بسازید. کیفیت رقبای شما نیز خیلی مهم است.
* بکارگیری کلیدواژه‌ها در آدرس سایت ها : نام دامنه سایت خود را متناسب با محتوای سایتتان انتخاب کنید و کلیدواژه‌ها را در نام پوشه و نام فایل بکار برید.
* بکارگیری کلیدواژه‌ها در صفحه سایت :
o عنوان صفحه: عنوان صفحه شامل ۵ تا ۱۰ کلمه است و همان متنی است که بالای گردشگر اینترنت ظاهر می‌شود و موقع ذخیره کردن صفحه و اضافه کردن آن به صفحات محبوب به عنوان اسم پیش فرض ظاهر می‌شود.
o تگ توصیف : برخی از موتورهای جستجو این متن را که شامل ٢۵ تا ۳۰ کلمه در توصیف صفحه است بعد از عنوان سایت در نتایج جستجوی خود نشان می‌دهند. از کلیدواژه‌ها در این متن استفاده کنید.
o تگ کلیدواژه‌ها : این تگ جزو تگ های بسیار مهم سایت است زیرا موتورهای جستجو برای این بخش ارزش زیادی قائلند.ابتدا کلیدواژه اصلی، بعد کلید واژه دوم و بعد چند کلید واژه مشابه را قرار دهید.
o تگ مشخصات عکس : وقتی در سایتی ماوس را بر روی عکسی نگاه می دارید برای چند ثانیه متنی ظاهر می که شامل توضیحی در مورد عکس است. موتورهای جستجو حتی این توضیحات به ظاهر کوچک را در نظر می‌گیرند به همین دلیل از کلیدواژه‌ها در این متن استفاده کنید.
o نام فایل های عکس : نام فایل های عکس موجود در سایتتان را از میان کلیدواژه‌ها انتخاب کنید و نام را فارسی انتخاب نکنید.
o متن صفحه : ارتباط کامل متن با موضوع و نگارش ساده و صحیح آن مهم است. کلیدواژه‌ها را نیز طوری در متن صفحه بکار برید که ساختار متن حفظ شود. پارامترهای زیر را در بکارگیری کلیدواژه‌ها در نظر بگیرید: ***جایگاه کلیدواژه : منظور میزان نزدیکی کلیدواژه به ابتدای صفحه است. اولویت به ترتیب در مکان های زیر است : عنوان متن،عنوان فصل ها،اولین کلمه پاراگراف،خط های اول پاراگراف اول،پاراگراف اول،خطوط بالای متن .
+ چگالی کلیدواژه : منظور از چگالی، نسبت دفعات تکرار کلمات کلیدی به کل متن است. باید مقدار این پارامتر را در حد معقول نگهدارید.
+ تعداد کلیدواژه : منظور از تعداد کلید واژه،دفعاتی است که یک کلید واژه بکار برده می‌شود. هر چه دفعات تکرار بیشتر باشد،نمره این پارامتر بالاتر می‌رود.
+ توزیع کلیدواژه : منظور این است که کلیدواژه‌ها چقدر از هم دور یا به هم نزدیک هستند. باید سعی شود که کلیدواژه‌ها خیلی به هم نزدیک نباشند و در همه جای متن وجود داشته باشند.

1. چک کننده سایت ها در موتور جستجو: این ابزار در بیشتر سایت های مرتبط با ابزار سئو کار شما را آسان کرده و شما می‌توانید امتیاز خود را در موتور جستجو ها چک کنید.از جمله سایت هایی که این ابزار را در اختیار وب سایت قرار می‌دهند به شرح زیر می‌باشد: ParaMeter.google،Zippy.co.uk
2. موقعیت سایت ها در موتور جستجو : ابزار بعدی نیز تعداد نتایج جستجوی سایت شما را در موتورهای جستجوی بزرگ نمایش می‌دهد. از جمله سایت هایی که این ابزار را در اختیار وب سایت قرار می‌دهند به شرح زیر می‌باشد:cleverstat.google ، Mapelli.info
3. محبوبیت لینک : این بخش از بهینه سازی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و از چند جهت برسی می‌شود:

*
o لینک های ورودی
o لینکهای خارج شونده
o لینک دوجانبه
o اهمیت و کیفیت لینک های ورودی: لینکی که بین دو سایت با زمینه کاری مشابه رد وبدل شده، با کیفیت است و لینکی از یک سایت با رتبه بالا مهم است.
o متنی که لینک می‌شود : وجود کلیدواژه‌ای که صفحه بر مبنای آن بهینه سازی شده در این متن مهم است چون موتورهای جستجو این پارامتر را هم در نظر می‌گیرند.

1. نقشه سایت : داشتن نقشه سایت به دودلیل مهم است: اگر کاربر آدرس سایت را اشتباه وارد کند، اکثر سایت ها یک صفحه غیر مفید به عنوان “صفحه‌ای یافت نشد ” نمایش می‌دهند ، این برای کاربر مایوس کننده می‌باشد. بهتر است که صفحه این خطا به حالتی تغییر کند که اولا علت خطا را نمایش دهد و ثانیا نقشه سایت را هم نمایش دهد . لینک دادن به نقشه سایت در هر صفحه تعداد لینکهای داخلی را افزایش می‌دهد و در نتیجه از هدر رفتن آراء بر ای ارتقاء رتبه صفحه جلوگیری می‌کند. یک ط‌رح‌ بندي‌ خوب برای صفحات وب که شامل سند طولانی می‌باشد این است که ، آن سند را به چند صفحه تقسیم کنیم و بروی صفحات یک هدايت‌ گر برای رفتن به صفحات بعد و قبل قرار دهیم و همچنیم در تمام صفحات هم به صفحه خانه یک لینک دهیم. پس می‌توان گفت که: با اضافه کردن تعداد لینکهای داخلی به سایت خود ، می‌توانید رتبه صفحه را به طور مساوی بین صفحات سایت تقسیم کنید.ولی در مدل سلسله مراتبی می‌توان رای ها را به سمت صفحه خانه متمرکز کرد و رتبه صفحه آنرا بالا برد. از این روش برخی از سایتها برای بالا بردن رتبه صفحه استفاده می‌کنند که اگر رباتهای گوگل متوجه آن شوند به احتمال زیاد از حضور آن سایتها در فهرستهای گوگل جلوگیری می‌کنند.[6]

نتيجه‌گيری و جمع‌بندي

هدف از بهینه سازی صفحات وب جایگیری در صفحات نخست نتایج جستجو است. قرار گرفتن در رده‌های بالای نتایج جستجو می‌تواند صدها و شاید هزاران بازدید کننده را روزانه به سایت شما راهنمایی کند. این دسته از بینندگان که در پی جستجوهای خود به سایت شما وارد شده اند، کاملا هدفمند به دنبال موضوع مطرح شده در سایت شما بوده اند. در این مقاله سعی شد که تا با معرفی ویژگی موتورهاي جستجو و روش های SEO بتوان راهکارهای مناسبی را برای بهینه سازی سایت ها به کار برد.

هیچ برچسبی برای این مطلب وجود ندارد

راهنمای انتخاب دامنه مناسب

پس از انتخاب پسوند نام دامنه مهمترین قسمت تشکیل دهنده آدرس یک سایت می باشد. این نام از ترکیب 3 الی 64 حرف ، عدد یا خط تیره (بدون فاصله) تشکیل می گردد. اگر در ثبت عبارت خاصی به عنوان نام دامنه خود اصرار دارید که این عبارت قبلا ثبت شده باشد گریزی غیر از تغییر پسوند مورد نظر خود نخواهید داشت.
چنانچه آدرس سایت شما حاوی علامت تجاری شما باشد، می توانید جهت اطمینان از دسترسی آسانتر و حفاظت از نام تجاری خود کلیه مشتقات و ترکیبهای آنرا بر روی پسوندهای مختلف ثبت نمایید. توجه به نکات زیر به هنگام ثبت دامنه لازم است:

– عبارت انتخابی تشابه با نام تجاری معروف و معتبر نداشته باشد.
– کوتاه و متشکل از حداقل تعداد حروف باشد.
– تلفظ و بخاطر سپردن آن آسان باشد.
– حتی المقدور با نوع فعالیت سایت ارتباط داشته باشد.
– از اعداد و خط تیره استفاده نشده یا حداقل استفاده صورت گیرد.
– مشابه نام سایت دیگری که موجب سردرگمی بازدید کنندگان شود ، نباشد.
– برای اطمینان از مالکیت دامنه ، هنگام ثبت آن بهتر است از قرار گرفتن آدرس پست الکترونیکی خود در قسمت Admin Contact مشخصات دامنه مطمئن شوید.
– حتی المقدور از طریق مراکزی برای ثبت دامنه خود اقدام نمایید که کلمه عبور و مجوز جابجایی (Authorization Code) و تغییرات را در اختیار شما قرار می دهند.
– حتما شرایط و تعهدات ثبت کننده دامنه و همچنین شرایط اختصاصی پسوند مورد تقاضا را مطالعه و از تبعات حقوقی اقدامات خود آگاه شوید.
– هرگز از آدرس مجهول یا غیر واقعی در مشخصات دامنه خود استفاده ننمایید.
– قبل از انتخاب دامنه مطمئن شوید که علامت تجاری یا هر گونه علامت ثبت شده دیگر که متعلق به غیر بوده و شما قانونا مجوز رسمی جهت استفاده از آنرا ندارید در آدرس شما بکار نرفته باشد.
– درصورتی که نام مورد نظر شما قبلا ثبت شده و تاریخ انقضای آن نزدیک است می توانید از سرویس دهنده خود تقاضای خدمات پیش سفارش (Back Order) دامنه را بنمایید.
– هرگز از DNS شرکتها و سرویس دهنده هایی که مجاز به استفاده از آن نمی باشید در دامنه خود استفاده نکنید و این مشخصات را بدون مشورت با شخص فنی تغییر ندهید. زیرا هر تغییری در این مشخصات می تواند منجر به غیر فعال شدن سایت شما گردد.
– اعتبار دامنه خود را حتی المقدور تا یک ماه قبل از سر رسید انقضا ، تجدید نمایید.
– جهت انتقال دامنه ها از یک ثبت کننده به ثبت کننده دیگر یکماه زودتر از تاریخ انقضاء اقدام نمایید.
– در ارتباط با استفاده از دامنه قوانین بین المللی و قوانین محلی را همزمان در نظر داشته باشید.
– از خدمات مانیتور مشخصات دامنه یا مخفی نمودن مشخصات خود (Privacy Protect) برای جلوگیری از مزاحمتهای تبلیغاتی و سرقت دامنه خود استفاده نمایید.

هیچ برچسبی برای این مطلب وجود ندارد

دامین چیست domain

دامین چیست ؟

دامنه نام منحصر بفردی است که برای شناسایی سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، و از یک یا چند قسمت تشکیل شده است که با نقطه (دات) از هم جدا شده‌اند.
قسمت اول ماهیت آدرس ‘www’ قسمت دوم نام دامنه (Domain Name) ، به قسمت سوم پسوند دامنه می گویند.

دامین چیست

دو سازمان بین المللی مهم ناظر بر اینترنت ICANN و IANA هستند.
سازمان IANA بر هماهنگی بین‌المللی سیستم نام دامنه ، آدرس‌دهی IP و سایر منابع پروتکل اینترنت نظارت می‌کند و اصلی ترین نقش آیکان (ICANN) مدیریت سیستم نام های دامنه و نظارت بر IANA است.

IANA دامنه ها را به سه دسته اصلی تقسیم می کند

root zone
.int
.arpa

دامنه های متداولی که بیشتر وب سایت ها از آنها استفاده می نمایند جزو دسته root zone هستند که خود بر اساس پسوند دامنه به سه دسته تقسیم می گردند.

– دامنه های gTLD
– دامنه های ccTLD
– دامنه های IDN

دامنه های gTLD یا general ماهیت موضوعی – عمومی دارند ، یعنی بر اساس نوع فعالیت به اقسام زیر تقسیم می شوند:

دامنه های عمومی (generic)

.COM دامنه عمومی سطح بالا
.NET دامنه عمومی سطح بالا
.INFO دامنه عمومی سطح بالا
.ORG دامنه عمومی سطح بالا

دامنه های عمومی – انحصاری (generic-restricted)

.BIZ تجارتی
.NAME افراد
.PRO حرفه ای های معتبر و نهادهای مرتبط

دامنه های تضمین شده (sponsored)

.AERO مخصوص اعضای صنعت حمل و نقل هوایی
.ASIA آسیایی
.CAT انجمن های فرهنگی و زبان شناسی
.COOP شرکت های تعاونی
.JOBS مدیران منابع انسانی
.MOBI مصرف کنندگان و ارائه کنندگان محصولات و سرویسهای موبایل
.MUSEUM موزه ها
.TEL شرکت های تجاری و افراد جهت انتشار اطلاعات تماس شان
.TRAVEL نهادهایی که جهت فعالیت برای صنعت مسافرت هستند
.EDU نهادهای معتبر آموزشی
.INT تنها برای ثبت سازمانهای ایجاد شده توسط عهد نامه های بین المللی بین دولت ها
.GOV منحصرا برای دولت آمریکا
.MIL منحصرا برای ارتش آمریکا

دامنه های زیر بنایی (infrastructure)

.ARPA منحصرا جهت پشتیبانی فضاهای تعیین هویت زیربنایی عملیات بحرانی توسط بورد معماری اینترنتی

دامنه های ccTLD بر اساس کد های کشورهای (Country Code) مختلف ایجاد شده اند و همگی دو حرفی می باشند.
برخی افراد از این دامنه ها برای اهداف دیگری نیز استفاده می نمایند ، لیکن هدف اصلی از ایجاد آنها تمایز بین کشورهای مختلف بوده است.
مانند دامنه .TV که در برخی موارد برای اهداف شبکه های تلویزیونی استفاده می شود.

دامنه DomainCountry کشور
.AC
.AD
.AE
.AF
.AG
.AI
.AL
.AM
.AN
.AO
.AQ
.AR
.AS
.AT
.AU
.AW
.AX
.AZ
.BA
.BB
.BD
.BE
.BF
.BG
.BH
.BI
.BJ
.BL
.BM
.BN
.BO
.BR
.BS
.BT
.BV
.BW
.BY
.BZ
.CA
.CC
.CD
.CF
.CG
.CH
.CI
.CK
.CL
.CM
.CN
.CO
.CR
.CU
.CV
.CX
.CY
.CZ
.DE
.DJ
.DK
.DM
.DO
.DZ
.EC
.EE
.EG
.EH
.ER
.ES
.ET
.EU
.FI
.FJ
.FK
.FM
.FO
.FR
.GA
.GB
.GE
.GF
.GG
.GH
.GI
.GL
.GM
.GN
.GP
.GQ
.GR
.GS
.GT
.GU
.GW
.GY
.HK
.HM
.HN
.HR
.HT
.HU
.ID
.IE
.IL
.IM
.IN
.IO
.IQ
.IR
.IS
.IT
.JE
.JM
.JO
.JP
.KE
.KG
.KH
.KI
.KM
.KN
.KP
.KR
.KW
.KY
.KZ
.LA
.LB
.LC
.LI
.LK
.LR
.LS
.LT
.LU
.LV
.LY
.MA
.MC
.MD
.ME
.MF
.MG
.MH
.MK
.ML
.MM
.MN
.MO
.MP
.MQ
.MR
.MS
.MT
.MU
.MV
.MW
.MX
.MY
.MZ
.NA
.NC
.NE
.NF
.NG
.NI
.NL
.NO
.NP
.NR
.NU
.NZ
.OM
.PA
.PE
.PF
.PG
.PH
.PK
.PL
.PM
.PN
.PR
.PS
.PT
.PW
.PY
.QA
.RE
.RO
.RS
.RU
.RW
.SA
.SB
.SC
.SD
.SE
.SG
.SH
.SI
.SJ
.SK
.SL
.SM
.SN
.SO
.SR
.ST
.SU
.SV
.SY
.SZ
.TC
.TD
.TF
.TG
.TH
.TJ
.TK
.TL
.TM
.TN
.TO
.TP
.TR
.TT
.TV
.TW
.TZ
.UA
.UG
.UK
.UM
.US
.UY
.UZ
.VA
.VC
.VE
.VG
.VI
.VN
.VU
.WF
.WS
.YE
.YT
.YU
.ZA
.ZM
.ZW
Ascension Island
Andorra
United Arab Emirates
Afghanistan
Antigua and Barbuda
Anguilla
Albania
Armenia
Netherlands Antilles
Angola
Antarctica
Argentina
American Samoa
Austria
Australia
Aruba
Aland Islands
Azerbaijan
Bosnia and Herzegovina
Barbados
Bangladesh
Belgium
Burkina Faso
Bulgaria
Bahrain
Burundi
Benin
Saint Barthelemy
Bermuda
Brunei Darussalam
Bolivia
Brazil
Bahamas
Bhutan
Bouvet Island
Botswana
Belarus
Belize
Canada
Cocos (Keeling) Islands
Congo, The Democratic Republic of the
Central African Republic
Congo
Switzerland
Cote d’Ivoire
Cook Islands
Chile
Cameroon
China
Colombia
Costa Rica
Cuba
Cape Verde
Christmas Island
Cyprus
Czech Republic
Germany
Djibouti
Denmark
Dominica
Dominican Republic
Algeria
Ecuador
Estonia
Egypt
Western Sahara
Eritrea
Spain
Ethiopia
European Union
Finland
Fiji
Falkland Islands (Malvinas)
Micronesia, Federated States of
Faroe Islands
France
Gabon
United Kingdom
Georgia
French Guiana
Guernsey
Ghana
Gibraltar
Greenland
Gambia
Guinea
Guadeloupe
Equatorial Guinea
Greece
South Georgia and the South Sandwich Islands
Guatemala
Guam
Guinea-Bissau
Guyana
Hong Kong
Heard Island and McDonald Islands
Honduras
Croatia
Haiti
Hungary
Indonesia
Ireland
Israel
Isle of Man
India
British Indian Ocean Territory
Iraq
ایران Islamic Republic of Iran
Iceland
Italy
Jersey
Jamaica
Jordan
Japan
Kenya
Kyrgyzstan
Cambodia
Kiribati
Comoros
Saint Kitts and Nevis
Korea, Democratic People’s Republic of
Korea, Republic of
Kuwait
Cayman Islands
Kazakhstan
Lao People’s Democratic Republic
Lebanon
Saint Lucia
Liechtenstein
Sri Lanka
Liberia
Lesotho
Lithuania
Luxembourg
Latvia
Libyan Arab Jamahiriya
Morocco
Monaco
Moldova, Republic of
Montenegro
Saint Martin
Madagascar
Marshall Islands
Macedonia, The Former Yugoslav Republic of
Mali
Myanmar
Mongolia
Macao
Northern Mariana Islands
Martinique
Mauritania
Montserrat
Malta
Mauritius
Maldives
Malawi
Mexico
Malaysia
Mozambique
Namibia
New Caledonia
Niger
Norfolk Island
Nigeria
Nicaragua
Netherlands
Norway
Nepal
Nauru
Niue
New Zealand
Oman
Panama
Peru
French Polynesia
Papua New Guinea
Philippines
Pakistan
Poland
Saint Pierre and Miquelon
Pitcairn
Puerto Rico
Palestinian Territory, Occupied
Portugal
Palau
Paraguay
Qatar
Reunion
Romania
Serbia
Russian Federation
Rwanda
Saudi Arabia
Solomon Islands
Seychelles
Sudan
Sweden
Singapore
Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
Slovenia
Svalbard and Jan Mayen
Slovakia
Sierra Leone
San Marino
Senegal
Somalia
Suriname
Sao Tome and Principe
Soviet Union (being phased out)
El Salvador
Syrian Arab Republic
Swaziland
Turks and Caicos Islands
Chad
French Southern Territories
Togo
Thailand
Tajikistan
Tokelau
Timor-Leste
Turkmenistan
Tunisia
Tonga
Portuguese Timor (being phased out)
Turkey
Trinidad and Tobago
Tuvalu
Taiwan
Tanzania, United Republic of
Ukraine
Uganda
United Kingdom
United States Minor Outlying Islands
United States
Uruguay
Uzbekistan
Holy See (Vatican City State)
Saint Vincent and the Grenadines
Venezuela, Bolivarian Republic of
Virgin Islands, British
Virgin Islands, U.S.
Viet Nam
Vanuatu
Wallis and Futuna
Samoa
Yemen
Mayotte
Yugoslavia (being phased out)
South Africa
Zambia
Zimbabwe

نوشته شده توسط : فرهاد سخایی
درج مطلب با ذکر نام نویسنده و لینک مستقیم در وب سایت دیگر بلامانع است

logo-samandehi
پرداخت توسط شرکت به پرداخت ملت

کلیه حقوق © این وب سایت متعلق به پارس میزبان می باشد.