پارس میزبان با قیمت بسیار مناسب و با حفظ مالکیت و حقوق کامل، ثبت دامنه ir را به نام شما و در پنل اصلی مخصوص خودتان انجام می دهد. در حال حاضر ثبت دامنه ir با مبلغ ۴۰ هزار تومان ارائه می گردد. شما می توانید با کلیک بر روی دکمه زیر مراحل ثبت دامین را آغاز نمائید. دامنه ir مستقیما در پنل اصلی شما در سایت nic (مرکز ثبت دامنه های ir ایران) ثبت می گردد. لذا شما تمامی امکانات و تنظیمات را به صورت کامل در اختیار خواهید داشت. در صورتی که شما تنظیمات مشخص شده در زیر را به درستی انجام دهید، ثبت دامنه ir شما، پس از پرداخت در همان لحظه انجام می شود.

نکات مهم در خرید دامنه ir

 • طول نام دامنه ir باید حداقل ۳ حرف (کاراکتر) و حداکثر ۶۳ حرف باشد.
 • کاراکترهای مجاز در نام دامین عبارتند از حروف (a تا z) ، اعداد (۰ تا ۹)، خط تیره (-).
 • حروف کوچک و بزرگ در نام دامنه تفاوتی نمی کند.
 • استفاده از خط تیره ( – ) برای شروع یا خاتمه نام دامین مجاز نمی باشد.
 • در صورت تمایل به ثبت دامنه ir، با مفهوم مذهبی مجوز کتبی از وزارت ارشاد مورد نیاز می باشد.
 • ثبت دامنه ir با نامهای ایران، اسامی استانها، شهرستان ها و شهرها و کد آنها ممنوع می باشد.
 • دامنه ir با اسامی ملی مانند نام مشاهیر، اماکن عمومی و وقایع ملی، تنها با مجوز وزارت ارشاد مجاز می باشد.
 • ثبت دامنه ir با نام شرکتها و موسسات ثبت شده، مجاز نمی باشد.
 • جهت تایید نهایی دامنه، ممکن است نیاز به ارسال مدارک باشد.
 • پس از فعال شدن دامنه، می توانید dns های دامنه را بر روی هر سروری تنظیم نمائید.
 • در اطلاعات whois دامنه، می توانید مالکیت خود را مشاهده نمائید.
 • جهت مشاهده لیست نام های غیر مجاز به این صفحه مراجعه نمائید: لیست نام های غیر مجاز ir
ثبت دامنه ir
ثبت دامنه ir

ثبت دامنه ir

 • ثبت دامین های ir توسط مرکز ثبت دامین های ir کشور (پژوهشکده دانشهای بنیادین/فیزیک نظری) به صورت انحصاری صورت می گیرد.
 • جهت ثبت آنلاین دامنه ir ، نیاز به تایید نام دامنه توسط مرکز ثبت دامنه های ir کشور می باشد.
 • در برخی موارد ممکن است دامنه مورد نظر شما جهت ثبت مورد تایید قرار نگیرد (به دلیل استفاده از نام های حساس) و یا نیاز به ارسال مدارک به این موسسه باشد.
 • تایید دامنه های درخواستی ir. توسط مرکز ثبت دامنه های ایران معمولا ۱ روز کاری به طول می انجامد.
ثبت دامنه ir و خرید دامنه ir فقط ۴۰ هزار تومان 1
ثبت دامنه ir

پیش از آنکه به نحوه ثبت دامنه ir بپردازیم، می خواهیم نکات مختصری در مورد انتخاب بهترین نام برای دامنه IR بپردازیم. همانطور که در مقاله های پیشین نیز توضیح داده ایم، هر دامنه از دو قسمت اصلی نام دامنه و پسوند دامنه تشکیل می شود. مانند: parsmizban.ir که parsmizban نام دامنه و .ir پسوند دامنه است.

چطور بهترین نام دامنه ir را برای وب سایتم انتخاب کنم؟

نام دامنه همان آدرسی است که هر مخاطب برای دسترسی به وب سایت شما باید در مرورگر خود وارد کند، این دامنه در واقع معرف کسب و کار مجازی شما در دنیای وب است. پس انتخاب بهترین نام دامنه می تواند کلید موفقیت شما در رقابت با دیگران باشد. بهتر است دامنه انتخابی شما از میان حداقل 5 الی 8 کلمه کلیدی متناسب با فعالیت وب سایت شما باشد. با ترکیب، مخخف سازی و یا روش های دیگری می توانید به کلمات زیبا و جذابی دست بیابید.

دقت کنید که کلمات شما، ساده، کوتاه، تا حد ممکن معنی دار، ماندگار در ذهن کاربران باشد و هنگام خواندن و نوشتن به انگلیسی دچار ابهام نباشد. از سویی برخی از مدیران وب سایت ها، با استفاده از کلمات جذاب و تبلیغات توانسته اند برند خود را در ذهن مخاطب ماندگار کنند.

مانند: اسنپ یا گوگل که نام تجاری آنها دارای معنی خاصی نیست اما با تبلیغات زیاد توانسته اند نام خود به یک برند معروف تبدیل کنند. در حال حاضر هر کسی با شنیدن “اسنپ” ناخودآگاه به یاد تاکسی اینترنتی می افتد در صورتی که شاید چندین سال قبل این کلمه هیچ معنی خاصی برای مخاطبان نداشت.

چگونه می توانم بیش تر از یک دامنه ir برای خودم ثبت کنم؟

با داشتن شناسه ایرنیک، می توانید به هر تعداد دلخواهی دامنه به نام خود ثبت کنید و مالک آنها باشید. همچنین می توانید بیش از یک دامنه را بر روی یک هاست پارک نمایید. پارک کردن دامنه بر روی هاست به این معنی است که با جستجوی دامنه مورد نظر شما توسط کاربر، به هاست خودتان هدایت شود. برای این کار می توانید با مشاوران فنی ما در پارس میزبان مشاوره رایگان داشته باشید.

همچنین بر حسب نیاز خود می توانید چندین وب سایت مختلف با دامنه ها و هاست های مختلف داشته باشید و در این مورد نیز هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد.

چه پسوند دامینی برای وب سایت من بهتر است؟

یکی از محبوب ترین پسوندهای رایج در کشورمان ایران که پسوند بومی و ملی ما نیز حساب می گردد پسوند .ir است. همه وب سایت هایی که با این پسوند هستند، سایت ایرانی حساب می شوند. به همین خاطر مخاطبان ایرانی اعتماد بیشتری نسبت به این سایت ها دارند. پسوند محبوب دیگر .com است. این پسوند عمومی است و هر وب سایت با هر موضوعی می تواند از این پسوند استفاده کند.

فروشگاه های اینترنتی، معمولا برای خود از پسوند .shop استفاده می کنند. این پسوند به طور اختصاصی برای فروشگاه ها ایجاد شده است. مراکز آموزشی، مانند مدارس، دبیرستان ها، دانشگاه ها و آموزشگاه های معتبر نیز از پسوند .edu استفاده می کنند. پسوند .net در میان کسب و کارهایی که مربوط به شبکه، کامپیوتر، برنامه نویسی و… هستند محبوبیت دارد.

همانطور که می بینید می توانید بر اساس محتوا و نوع فعالیت وب سایت خودتان بهترین انتخاب را در میان پسوندهای دامین داشته باشید. لیست کامل پسوند های دامنه را می توانید از اینجا مشاهده نمایید.

برای ثبت دامنه ir چه کار کنم؟

این سوالی است که بیشتر افرادی که می خواهند یک وب سایت جدید راه اندازی کنند، از ما می پرسند. راه اندازی و ثبت دامنه .ir با کمک و مشاوره پارس میزبان بسیار ساده و کم هزینه است. برای اینکه بتوانید مالکیت دامنه .ir را به نام خود کنید، طبق قوانین کشورمان بایستی ابتدا یک شناسه نیک برای خود داشته باشید. در مقاله خرید دامنه .ir به نحوه ایجاد شناسه نیک به تفصیل اشاره کرده ایم و می توانید آموزش تصویری ثبت شانسه نیک را مطالعه کنید.

اگر شناسه نیک خود را در اختیار دارید کافیست با مشاوره با کارشناسان فنی پارس میزان در کمترین زمان و با کمترین ممکن اقدام به ثبت دامنه .ir خود کنید.

ثبت دامنه ir و خرید دامنه ir فقط ۴۰ هزار تومان 2

جهت ثبت دامنه ir مورد نظر خود:

 • در ابتدا در وب سایت رسمی ثبت دامنه های ایران www.nic.ir (پژوهشگاه دانشهای بنیادی – فیزیک نظری) ثبت نام نمائید و یک شناسه کاربری برای خود ایجاد نمائید.
 • پس از ثبت نام، به صفحه مدیریت رابطه های مجاز رفته و برای هر ۴ مورد رابط، گزینه “خودم” را انتخاب و “شناسه های آشنا” و “نمایندگان” را تیک بزنید.
مدیریت رابطه های مجاز
مدیریت رابطه های مجاز

سپس در وب سایت پارس میزبان، دامنه ir مورد نظر خود را جستجو نمائید و بعد از انتخاب، در فرم، شناسه nic خود را در مکان مشخص شده، وارد نمائید. با ثبت دامنه ir در پارس میزبان، مطمئن خواهید شد که مالکیت کامل دامنه، برای شما بوده و تمامی امکانات اصلی فراهم شده از سوی ثبت کننده اصلی (nic.ir) برای شما فراهم خواهد بود.

چطور از اینکه نام دامنه ای که انتخاب کرده ام، آزاد است و کسی مالک آن نیست، مطمئن شوم؟

یکی از دغدغه های اصلی افراد هنگام انتخاب نام دامنه برای وب سایت خود، همین مسئله است. چرا که در هر لحظه افراد زیادی هستند که اقدام به ثبت دامنه برای خود می کنند و انتخاب نام دامنه ای که در مالکیت دیگران نباشد تبدیل به یک چالش شده است. اما برای اطمینان از آزاد بودن نام دامنه تان کافی است تا بر روی این لینک کلیک کنید. در صفحه ی جدیدی که برای شما باز می شود نام دامنه خود را بدون www. و با پسوند مورد نظرتان وارد و بر روی دکمه «search» کلیک کنید.

ثبت دامنه ir
ثبت دامنه ir

اگر این دامنه در حال حاضر آزاد باشد شما پیام زیر را خواهید دید و می توانید نسبت به خرید این دامنه اقدام کنید.

ثبت دامنه ir
ثبت دامنه ir

در غیر اینصورت اگر با پیام زیر روبرو شوید، به این معنی است که این دامنه قبلا توسط کسی خریداری شده است.

ثبت دامنه ir و خرید دامنه ir فقط ۴۰ هزار تومان 3

نگران نباشید این پایان ماجرا و یک بدشانسی بزرگ نیست! پارس میزبان در این حالت همین نام دامنه را با پسوندهای رایج دیگر بررسی می کند. در برخی موارد ممکن است که نام دامنه شما با پسوندهای دیگری هنوز قابل خریدن باشد. در این جا می بینیم که پارس میزبان به شما چند پیشنهاد دامنه با پسوند های دیگری که قابل خریداری هستند را ارئه داده است.

ثبت دامنه ir
ثبت دامنه ir

یکی از ویژگی های مهمی که پارس میزبان در انتخاب و ثبت دامنه .ir به شما می دهد همین مقایسه و امکان جستجوی سریع در بین دامنه ها با پسوندهای مختلف است که به صورت کاملا هوشمند توسط ما صورت می گیرد.

چطور بعد از ثبت دامنه ir خود، آن را به هاست پارس میزبان منتقل کنم؟

برای انتقال دامنه ی از سایر سرویس دهندگان هاست به پارس میزبان کافیست مراحل ذیل را دنبال کنید:

 1. ابتدا از منوی «پنل مشتریان» وارد حساب کاربری خود شوید.
 2. سپس از منوی کاربری خود «انتقال به هاست ما» را انتخاب کنید.
 3. نام دامنه خود و کد انتقال را وارد کنید. سپس کد امنیتی کپچا را تکمیل کنید و بر روی دکمه «افزودن به کارت خرید» کلیک کنید.

توجه داشته باشید انتقال دامنه و تنظیمات بر روی روترهای شبکه ممکن است بین 1 تا 24 ساعت زمان ببرد. این مدت زمان متغیر است.

ثبت دامنه ir و خرید دامنه ir فقط ۴۰ هزار تومان 4

سوالات متداول ثبت دامنه ir

آیا کیفیت دامنه IR از دیگر دامنه ها پایین تر است؟

خیر، هیچ تفاوتی نمی کند، فقط دامنه ir مشخص کننده وب سایتی است که مختص کشور ایران است.

چقدر طول می کشد تا دامنه IR من بعد از پرداخت فعال شود؟

درخواست ثبت دامنه های ir پس از پرداخت توسط مشتریان، به مرکز ثبت دامنه های ایران (nic.ir) ارسال می شود. این نهاد پس از بررسی درخواست، ممکن است از شما مدارکی برای تایید هویت و یا مجوز خاصی برای ثبت نهایی دامنه درخواست کند، در این صورت از طریق ایمیل به شما اطلاع داده میشود و شما باید مدارک خواسته شده را برای آنها ارسال نمایید. پس از تایید موارد مورد نظر دامنه تایید می شود و بعد از چند ساعت در اینترنت فعال می شود.

آیا برای ثبت دامنه IR برای تعداد سالهای بیشتر تخفیفی وجود دارد؟

بله، در صورتی که شما دامنه ir خود را برای ۵ سال ثبت و یا تمدید نمایید، می توانید مبلغ مورد نظر را با تخفیف چشمگیری پرداخت نمایید.

برای مدیریت و تغییر DNS دامنه ها چکار کنم؟

جهت مدیریت دامنه های ثبت شده، اعم از تغییر dns ، تغییر مشخصات و باز کردن قفل دامنه و غیره می توانید به پنل مشتریان رفته و از قسمت دامنه های من، لیست دامنه های خود و وضعیت آنها را بررسی نمائید. جهت مشاهده جزئیات بیشتر و یا اعمال تغییرات، می توانید بر روی آیکن سبز رنگ جلوی نام دامنه کلیک نمائید تا به تنظیمات دامنه دسترسی داشته باشید.

آیا دسترسی به پنل اصلی دامنه های ir ارائه میشود؟

جهت دسترسی به پنل دامنه های ir می توانید به سایت www.nic.ir مراجعه نمائید و با استفاده از ایمیلی که هنگام ثبت نام ارائه نموده اید، به پنل خود دسترسی پیدا کنید. در صورتی که مشکلی با رمز عبور دارید باید از طریق مکاتبه با سایت www.nic.ir، رمز عبور خود را دریافت نمائید.

در صورت فراموش کردن پاسخ محرمانه (secret answer) پنل دامین ir چگونه عمل کنیم؟

در صورتیکه پاسخ محرمانه خود را فراموش کرده‌اید، می‌توانید پاسخ محرمانه جدید را طی درخواست رسمی به واحد ثبت دامنه در وب سایت ir، با مراجعه به سامانه ارسال مدارک ایرنیک به نشانی http://www.nic.ir/Upload_Document و با انتخاب گزینه «اعمال تغییرات/تنظیمات شناسه» از بخش شناسه‌ها و یا از طریق فکس به شماره‌ ۲۲۲۹۵۷۰۰ ۲۱ ۹۸+ اقدام به ارسال مدارک نمایید. پاسخ محرمانه شما باید حداقل ۶ حرف مجاز، شامل اعداد و حروف لاتین باشد. لطفا توجه داشته‌ باشید درخواست باید حتما توسط صاحب شناسه کاربری و با قید شناسه کاربری نوشته و امضاء شده باشد و ارسال کپی مدرک شناسایی (برای اشخاص حقیقی کپی کارت ملی و برای اشخاص حقوقی نوشتن درخواست در سربرگ با مهر و امضای صاحب یا صاحبان امضا و ارسال کپی روزنامه رسمی) الزامی است. درصورت وجود کوچکترین عدم تطابق مدارک ارسالی با مشخصات شناسه در سایت مرکز ثبت دامنه، به درخواست شما ترتیب اثر داده‌ نخواهد شد.

در انتها یادآوری می کنیم، اگر برای ثبت دامنه .ir خود هنوز اقدام نکرده اید، می توانید از مشاوره رایگان پارس میزبان در این زمینه بهره مند شوید و بهترین انتخاب دامنه .ir خود را تجربه کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد دامنه های ir به وب سایت مرکز ثبت دامنه های ایران مراجعه نمایید.

نمونه فرم متن تعهد نامه ایرنیک nic.ir

در برخی موارد ممکن است پس از درخواست ثبت دامنه ir، ایمیلی حاوی درخواست ارسال تعهد کتبی، از سمت ایرنیک برای شما ارسال شود، در صورتی که ایمیلی حاوی متن زیر را دریافت نمودید:

سلام،
دامنه: domain.ir
ثبت این دامنه ممکن است مغایر با قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و ناقض حقوق ثبتی دیگران باشد. چنانچه این دامنه را برای شخص یا شرکتی به این نام ثبت می‌کنید، لطفاً شناسه مربوط به همین شخص/شرکت را اعلام نمایید تا دامنه به نام صاحب آن ثبت شود. درغیر اینصورت تعهد کتبی خود مبنی بر قبول مسئولیت هرگونه شکایت یا ادعا در رابطه با این ثبت را ارسال نمایید.

لطفا توجه داشته باشید این تعهد باید حتما توسط صاحب‌امتیاز فعلی دامنه نوشته و امضاء شده باشد، و ارسال کپی مدرک شناسایی (برای اشخاص حقیقی کپی کارت ملی، و برای اشخاص حقوقی نوشتن درخواست در سربرگ و ارسال کپی روزنامه رسمی) الزامی است.

توجه: درصورت عدم تطابق مدارک ارسالی با مشخصات شناسهٔ ثبت شده در سایت مرکز ثبت دامنه، به درخواست شما ترتیب اثر داده نخواهد شد.

واحد ثبت‌دامنه
فاکس: ‎(۰۲۱) ۲۲۲۹۵۷۰۰
نشانی پست‌‌الکترونیک: info@nic.ir

می توانید از متن تعهد نامه ایرنیک زیر جهت ارسال به مرکز ثبت دامنه های ایران استفاده نمائید:

به نام خدا
اینجانب آقای / خانم / شرکت ……………….. به شناسه …………………… در مورد دامنه هایی که صاحب امتیاز آنها بوده و یا پس از این اقدام به ثبت آنها می نمایم، اعلام می دارم مکلیه دامنه ها را بدون سوء نیت به ثبت رسانده و هیچیک از این دامنه ها ناقض حقوق اشخاص ثالث بویژه حقوق مربوط به نام اشخاص حقوقی یا علایم تجاری نبوده و همچنین مغایرتی با قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران ندارد.

همچنین متعهد می گردم در صورت ثبت دامنه برای شخص یا شرکتی دیگر، شناسه مربوط به همین شخص یا شرکت را بصورت رسمی به همراه مدارک مثبت (کارت ملی، روزنامه رسمی) اعلام نمایم، و کلیه مسئولیت های قانونی ناشی از شکایت یا اقامه دعوی در مورد دامنه های ثبت شده بر عهده اینجانب می باشد.

مهر / امضاء
تاریخ

پس از آماده کردن نامه مربوطه و کپی مدارک درخواستی ، مدارک خواسته شده را از ۳ طریق زیر می توانید ارسال کنید:

 1. ارسال مدارک به صورت دیجیتالی به آدرس https://www.nic.ir/Upload_Document?doc_type=domain
 2. ارسال مدارک از طریق فکس به شماره ۲۲۲۹۵۷۰۰ (۰۲۱)
 3. ارسال مدارک از طریق ایمیل به آدرس info@nic.ir
3.7/5 - (3 امتیاز)