حتما اگر می خواهید برای خود یک وب سایت راه اندازی کنید، نیاز به خرید دامین خواهید داشت. در واقع نخستین اقدام برای حضور کسب و کار شما در دنیای دیجیتال، انتخاب و خرید دامین مناسب، است. دامین، همان آدرس وب سایت شمااست که همه افراد برای دیدن وب سایت شما در نوار URL مرورگرها وارد می کنند.

خرید دامین
خرید دامین

به زبان ساده تر اگر وب سایت شما را یک فروشگاه در نظر بگیریم، دامین همان آدرس است که مشتریان برای رسیدن به فروشگاه شما باید در اختیار داشته باشند. دامین می تواند ترکیبی یکتا از حروف و اعداد باشد و در ادامه پس از درج نقطه (Dot) یک پسوند دامنه در انتها وارد می شود.

پسوند دامین انواع مختلفی دارد و دسته بندی های مختلفی دارد، دسته بندی پسوندها بر اساس نوع خدمات سایت مانند: shop, edu, wiki, center, stor و یا پسوندهای محلی مانند: ir, ca, uk و… در این بین چند پسوند دامنه در بین کاربران محبوبیت بیشتری دارد مانند: .com, .net, .ir

پسوند دامنه.ir پسوند اختصاصی کشورمان ایران است و بیشتر سایت های ایرانی نیز از این پسوند دامنه استفاده می کنند.

نام دامین شما می تواند دارای و یا بدون معنی خاصی باشد، این بدین معنا است که شما می توانید هر نامی را برای وب سایت خود اتنخاب کنید. اما باید در هنگام خرید دامین بهتر است موارد ذیل را نیز در نظر بگیرید:

  •  نام دامین شما باید منحصر به فرد باشد و شخص دیگری پیش تر آن را خریداری نکرده باشد.
  • امکان استفاده از اسامی شهرها و اماکن عمومی، مشاغل دولتی مانند پلیس یا دادگستری و همین طور برخی اسامی خاص در دامنه ملی ایران (.ir) وجود ندارد.
  • بهتر است دامین شما دارای معنا و یا مرتبط با موضوع فعالیت شما باشد.
  • می توانید با استفاده از خلاقیت و کلمات جذاب یک دامین خوب برای خود انتخاب کنید.

در انتخاب نام دامین بهتر است از فینگلیش نویسی استفاده نکنید. مثلا کلمه روان به صورت فینگلیش ravan یاravaan نوشته می شود و این می تواند موجب سردرگمی کاربران شما شود.

خرید دامین، با پارس میزبان بسیار ساده، ارزان و دلنشین خواهد بود. پس اگر نیاز به یک دامین اختصاصی برای وب سایت خود دارید، می توانید از اینجا اقدام نمایید. هم چنین در صورتی که نیاز به مشاوره در این خصوص دارید از خدمات مشاوره رایگان پارس آنلاین می توانید استفاده کنید.

چگونه می توانم دامین ارزان بخرم؟

پارس میزبان ارائه کننده، بهترین و ارزان ترن دامین های موجود است. شما می توانید هر لحظه از شبانه روز از خدمات خرید دامین پارس میزبان استفاده کنید.

چطور می توانم مطمئن شوم که دامین که می خواهم آن را بخرم، در مالکیت شخص دیگری نیست؟

برای اینکار کافیست تا از این جا وارد صفحه جستجوی مالکیت دامنه ها شوید. کافیست در آنجا نام دامنه انتخابی خود را بدون www. و با پسوند دامین مورد نظرتان وارد کنید. در صورتی که این دامنه در مالکیت شخصی قرار داشته باشد. مشخصات مالک را نمایش می دهد در غیر این صورت می توانید نسبت به خرید دامین مورد نظرتان اقدام کنید.

دامین با پسوند .ir بهتر است یا .com ؟

پاسخ به این سوال به سادگی نیست، چرا که اولویت های شما در این خصوص کلید اصلی پاسخ است. اگر می خواهید یک وب سایت با دامنه مشتریان داخلی و ایرانی داشته باشید، پیشنهاد ما به شما استفاده از پسوند دامنه .ir است. اما اگر در نظر دارید که گستره مشتریان خود را در عرصه بین المللی گسترش دهید، استفاده از دامنه .com را به شما پیشنهاد می دهیم. در نظر داشته باشید که هزینه دامنه .ir به تومان و هزینه دامنه .com به دلار است و می تواند هر ساله هزینه های زیادی را برای شما ایجاد کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دامین از وب سایت ویکی پدیا بازدید نمایید.

2.3/5 - (3 امتیاز)